top of page

Bitwa, czyli musical

„Taniec wampirów” w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego spotkał się z dużym zainteresowaniem. To wystarczyło, by pomysłodawcy szkolnej adaptacji sławnego musicalu zechcieli stworzyć coś własnego na większa skalę.

 

Libretto – jak sam tytuł wskazuje – dotyczy najsławniejszego wydarzenia historycznego związanego z Legnicą. Dlaczego tematem miał być urywek historii tego miasta? Bo to właśnie ono łączyło młodych ludzi, którzy się w projekt zaangażowali. Każdy z nas był inny, mieliśmy różne zainteresowania i hobby, ale zbliżyło nas miejsce zamieszkania, miłość do muzyki i teatru, a w końcu także i przyjaźń.

 

Projekt zgromadził 78 młodych ludzi w różnym wieku – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, a także dzieci należące do sekcji dziecięcej. Praca była lepiej zorganizowana niż w przypadku "Tańca". Działaliśmy w sekcjach wokalnej, tanecznej, instrumentalnej, statystów, scenograficznej, kostiumowej,  charakteryzatorskiej, dokumentacyjnej oraz wspomnianej wyżej dziecięcej.

 

Treść jest oczywista – życie Henryka Pobożnego, bitwa z Mongołami, prowadząca do śmierci księcia. Jednak zgodnie z wymogami klasycznej formy musicalowej został podkolorowany wątek miłości Henryka do księżniczki czeskiej Anny, a raczej kwestia ich poznania. Bowiem w naszej historii książę zakochuje się w nieznajomej dziewczynie poznanej przypadkiem, jednak z obowiązku poślubić musi kobietę, którą wybrał dla niego ojciec. Na szczęście jego przyszłą małżonką okazuje się owa tajemnicza dziewczyna darząca go tym samym uczuciem. Postacią negatywną jest z kolei kuzyn księcia - Mieszko zwany Otyłym. Zazdrosny jest, iż to nie on otrzymał zwierzchnictwo nad księstwem śląskim. Gdy nadciąga armia mongolska ucieka on tchórzliwie z pola bitwy wraz ze swymi oddziałami doprowadzając do przegrania walki. Ostatecznie żałuje swego postępku. Co ciekawe, Mongołowie nie są spersonifikowani. Równie dobrze mogłoby być to niosące zagrożenie zjawisko pogodowe. Tatarzy to tylko walczące za kotarą cienie, zabijające ostatecznie księcia. „1241. Bitwa pod Legnicą” nabiera tym samym wątku psychologicznego. Atak Mongołów zdarzyć się musiał. Ale to postawa Henryka doprowadzić mogła do zwycięstwa, a tchórzostwo Mieszka szansę na wygraną zaprzepaściło.

 

Jako osoba należąca do zespołu muszę przyznać, iż musical nie był idealny. Jednak emanowała od nas miłość do tego, co robimy, która poruszała innych. W ciągu roku pracy staliśmy się zgraną ekipą, co było widać. W trakcie spektakli widownia była pełna, a po zakończeniu otrzymaliśmy długie owacje na stojąco. Nasza niezwykłość spowodowała entuzjastyczne przyjęcie ze strony widzów, co z kolei doprowadziło do tego, że los kolejnego projektu był przesądzony. Musieliśmy się spotkać po raz kolejny i stworzyć kolejne niezapomniane widowisko.

Urszula Barbara Trocha

Musical "1241. Bitwa pod Legnicą"

Media o nas

Informacje o naborze i spotkaniu organizacyjnym

Informacje o przygotowaniach

Pokaz na Spotkaniach Parkowych Fundacji Jacka Głomba "Naprawiacze Świata"

Młodzież stanęła na wysokości zadania - DamiTV - 29.08.2013

Happening w 772. rocznicę Bitwy pod Legnicą

Próba otwarta

Przedpremierowy pokaz medialny

Andrzej Łucki

Adrian Michał Sielicki

Joanna Alicja Brylowska

Krzysztof Augustyniak
Joanna Alicja Brylowska, Krzysztof Augustyniak
Anna Sobańska

Radosław Droń

Michał Tokarski

Julia Pater

 

 

Adam Gola

Małgorzata Rojek

Patrycja Kamola

Rafał Derkacz

Adam Janicki

Mateusz Kazimierski

Marika Keller

Kamila Matuszyk

Krzysztof Legawiec

Katarzyna Płukar

Anna Węgłowska

Alekksander Łukasiewicz

TANCERZE:
Wiktoria Borkowska

Maja Terlega

Mateusz Stanzel

Weronika Kiwak

Joanna Martyn

Andżelika Bystra

Małgorzata Konieczna

Ada Pankowska
 

 

 

 

 

 

Zespół

REALIZATORZY:

MUZYKA

LIBRETTO

KOORDYNACJA, REŻYSERIA
KIEROWNICTWO MUZYCZNE, PIANISTA
PRZYGOTOWANIE WOKALISTÓW
CHOREOGRAFIA

DYRYGENT

KIEROWNICTWO ADMINISTRACYJNE

INSPICJENT

 

OBSADA:
HENRYK II POBOŻNY

ANNA PRZEMYŚLIDKA

JADWIGA ŚLĄSKA

BAZEN FILIP

MIESZKO II OTYŁY

PRZEMYSŁ I OTTOKAR, SYN

DWÓRKA KATARZYNA

DWÓRKA MAŁGORZATA

BISKUP, JAN

HEROLD

MATKA

POSŁANIEC

CHÓR:
Nikola Warda

Magdalena Giruć

Katarzyna Anaszkiewicz

Aleksandra Wilk


 

 

 

 

 

 

Streszczeie libretta

AKT I

W Legnicy, mieście dwóch fontann Syreny i Neptuna, śpiącego Lwa oraz strażnika Bram Niebieskich, świętego Piotra, umiera książę Henryk 1 Brodaty. Władzę po nim obejmuje dobrze rokujący syn zmarłe-o księcia — Henryk II. („Ogłoszenie nowego władcy") W mieście organ-9izowana jest wielka uroczystość koronacyjna pod przewodnictwem biskupa, który wręcza nowemu władcy insygnia książęce („Koronacja"). Wszyscy mieszkańcy bawią się na dobrze zakrapianym balu. Henryk podczas przyjacielskiej przepychanki z kuzynem Mieszkiem Otyłym, potrąca biegnącą dziewczynę. Wyraźnie zauroczony pragnie poznać ją bliżej, jednak nieznajoma znika w tłumie. Jadwiga nie pozwala synowi pobiec za nią. Bal powoli dobiega końca. Mieszko, wyraźnie zamroczony alkoholem, uroczyście oświadcza, że to on powinien być władcą („Pieśń Otyłego"). Niestety, Henryk II nie czuje się na siłach, aby wypełniać tak wymagające zadanie. Targany wieloma skrajnymi emocjami zastanawia się, co ma robić, by sprostać wymaganiom swoich nowych poddanych („Rozważania w ogrodzie"). Gdy rozmyśla o swych nowych obowiązkach, w ogrodzie pojawia się nieznajoma, którą spotkał po koronacji. Od razu łączy ich płomienne uczucie („Cały świat (Tylko Ty)"). Henryk niemalże od razu udaje się do swojej matki z tą jakże wspaniałą nowiną. Jadwiga, zachowując iście zimną krew, sprowadzają syna na ziemię. Przypominają mu o jego obowiązkach i karci stwierdzając, że nie ma miejsca na dyskusję w tej kwestii. Również tajemnicza dziewczyna zostaje jasno uświadomiona, że przyjechała do miasta, aby poślubić zacnego pana. Załamana tym faktem, płacze nad swoim życiem („Jutro poznać męża mam (a ja kocham się w tobie)"). Następuje w końcu długo oczekiwany czas zaręczyn. Herold zaprasza więc wszystkich poddanych na uroczyste zaręczyny do zamku („Zaproszenie do zamku"). Kiedy nadchodzi umówiony dzień poznania się przez Henryka II i jego przyszłej żony, księżniczki Anny, ci, wobec wielkiego zdziwienia swoich rodziców i niezrozumienia wymalowanego na ich twarzach, wpadają sobie w ramiona. Oto Anna okazuje się tajemniczą nieznajomą. Za namową błazna grodu legnickiego, Filipa, rodzice przyspieszają datę ślubu, który wyznaczony zastaje na... „dziś"! („A ślub niech będzie i dziś!"). W grodzie wszyscy rzucają się w wir pracy, aby jak najszybciej przygotować to wielkie wydarzenie („Będzie ślub!"). W tym czasie pertraktują ze sobą Ottokar i Jadwiga omawiając wszystkie kwestie związane z małżeństwem ich dzieci („Ma córka to nie byle chłam!"). Wreszcie nadchodzi moment ślubu („Ślub") Zaraz po zawarciu sakramentu małżeństwa, wszyscy goście przybywają do zamku. Tam bowiem odbywa się wielkie wesele („Wesele") podczas którego dwie dwórki Anny, Katarzyna i Małgorzata, dają bardzo wymownego kosza Mieszkowi Otyłemu („Legnickie Ladies"). Kolejne lata upływają spokojnie w Legnicy („Upływ lat i oczekiwanie"), a książęcej parze rodzą się kolejne dzieci („Narodziny").

Po latach w zamku odbywa się wielka uroczystość postrzyżyny najstarszego syna Henryka i Anny („Postrzyżyny"). W trakcie uczty przy-bywa posłaniec, który przynosi straszne wieści. Mongołowie zbliżają się do ziemi legnickiej, paląc wszystko, co napotykają na swojej drodze („Zła nowina"). Henryk, wśród wielu własnych rozterek i sprzeciwów  swojej małżonki („Ojcowska porada"), postanawia: „będzie wojna, którą wyruszy razem ze swym legnickim rycerstwem Lecz przed bitwą, na prośbę swej zony, spędzają ostatnią noc razem („Kochana ciało twe nad życie"). Kiedy przychodzi późna noc, gdzieś na zamku błazen Filip medytuje nad swoim życiem i nad tym, że może stracić swego ukochanego władcę („Pieśń Błazna"). Nim nad Legnicą pojawia się jutrzenka, niemal wszyscy już nie śpię, będąc pogrążonymi w żarliwej modlitwie („Modlitwa").

 

AKT II

Wszyscy szykują się do bitwy. Błazen Filip w popłochu szuka księcia („Gdzie jest Książę?"). Gdy dowiaduje się, że jest w kościele mariackim, udaje się tam natychmiast. Gotowe wojska oczekują na swego władcę („Wymarsz wojsk"), który w kościele odbiera błogosławieństwo od matki („Błogosławieństwo matki"). Kiedy Henryk wychodzi z kościoła, cegłówka niemalże roztrzaskuje mu głowę. Anna z przerażeniem próbuje powtrzymać swego ukochanego, uznając to za zły) wróżbę („Znak"). Gdy Błazen Filip przygięcia się oddalającemu się wojsku, spotyka przez przypadek dwórkę Katarzynę, w której potajemnie się podkochiwał. Zaskoczony domyśla się, że i ona darzy go podobnym uczuciem. W obliczu zbliżającej się wojny postanawiają spędzić życie razem („Niebo z bajek"). Tymczasem armia maszeruje na Dobre Pole obok Legnicy („Dies irae"), na którym odbywa się bitwa z Mongołami („Wielka bitwa"). Bitwa, już o mały włos wygrana, okazuje się wielką porażą Przyczyn() sromotnej porażki jest Mieszko Otyły, który przerażony walecznymi Tatarami nawołuje do odwrotu. Henryk traci życie. Legnicki gród, dowodzony przez Jadwigę, postanawia się bronić(„Nie oddamy grodu tego!"). Armia mongolska, nie mogąc zdobyć miasta odstępuje od jego wrót. W trakcie, gdy Mieszkiem Otyłym targają wyrzuty sumienia („Jak to życie jest dać?"), Jadwiga wraz z Anną i dworem szukaj ciała Henryka („Jak odnaleźć cię mój synu mam"). Ciało zostaje odnalezione dzięki pewnemu szczegółowi anatomicznemu - książę miał szóstego palca w stopie. Gdy ciało zostaje zabrane, Anna w samotności rozpacza po utracie miłości swojego życia(„W ramionach śmierci").

Lecz to nie koniec historii Legnicy, w której wydarzyło się jeszcze wiele innych rzeczy. Upływały lata, a Legnica przechodziła z rąk do rąk, zmieniała się przez wieki, aby ostatecznie stać się miastem, które kochamy dziś(„Dokończenie historii").

 

 

Po premierze

Flety

Ewa Matkowska

Dominika Karkoszka

 

Oboje

Ewa Dudycz

Natalia Gelczyńska

 

Fagoty

Adrian Musiał

 

Trąbki

Dominik Kaszczyszyn

Michał Grygiel

Weronika Kulesza

 

Waltornia

Maciej Szuba

 

Gitara

Marcin Gołda

 

ORKIESTRA:

Skrzypce

Katarzyna Niemyjska

Gabriela Gadzińska

 

Altówka

Martyna Taranek

 

Wiolonczele

Sara Burawska

Radosława Lascar

 

Kontrabas

Ernest Misiak

 

Instrumenty klawiszowe

Krzysztof Augustyniak

Agnieszka Prawda

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY:

Marta Koczurko

Aleksandra Musielak

Martyna Piasecka

Katarzyna Raczyńska

Urszula Trocha

Aleksandra Musielak

Joanna Alicja Brylowska

Aleksandra Koczurko

Krzysztof Legawiec

CHARAKTERYZACJA:

Leontyna Pusz

Wiktoria Pusz

 

FRYZURY:

Dorota Brylowska

Agnieszka Domińczuk

 

FOTOGRAFIE:

Natalia Komarnicka

 

TEKSTY:

Daria Topa

STATYŚCI:

Jakub Dajer

Piotr Lipiński

Kacper Skarbek

Justyna Łukasik

Patrycja Tyszkiewicz

Justyna Żygadło

Dorota Paruzel

Natalia Dominko

DZIECI:

Julia Ślemp

Jakub Ślemp

Julia Pogorzelska

Weronika Rzeźnik

Zofia Rzeźnik

Aleksandra Kołodziejczak

Piotr Dominko

Anchor 1
Anchor 2
Anchor 3
Anchor 4
bottom of page